Prima ZOOM - 25. srpna 2018 ve 22:00 - Pompeje: Nová tajemství, opakování 28. srpna 2018 ve 13:25. O Pompejích už se toho mnoho napovídalo, napsalo i natočilo. Ale i navzdory staletím podrobných výzkumů stále zůstávají tajuplným místem.
Výstava Pochodem pod císařským praporem, kterou připravilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, je věnována stému výročí konce první světové války a vzniku samostatného československého státu.
V nové expozici Zemědělství nechybí symbolická cesta dějinami zemědělství formou časové osy, která přibližuje jeho vývoj od pravěku až do současnosti se všemi zvraty, propady i úspěchy. Zemědělství od neolitu představuje základ celé společnosti.
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezonu, v níž se vydávají po stopách šlechty českých zemí v evropské diplomacii. Na čtyřiceti památkových objektech budou probíhat výstavy a doprovodné programy.
V lednu roku 1953 byl Stalin na pokraji smrti. Ale i tak si dokázal ještě jednou najít dalšího imaginárního nepřítele, kterého tentokrát viděl v lékařích židovského původu. Proto zorganizoval nejnásilnější antisemitskou kampaň v dějinách Sovětského svazu.
Při prezentaci nové knihy v prostorách nakladatelství Vitalis představil Harald Salfellner, v Praze žijící lékař a historik medicíny, poprvé veřejně výsledky svého výzkumu k problematice španělské chřipky v českých zemích.
Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého a také repliku jeho lopatky a mozkové tkáně, která byla stovky let považována za světcův jazyk.
V dětství osiřel a bojaři, kteří byli příslušníky nejvyšší šlechty, ho zneužívali. Není se proto čemu divit, že z cara Ivana Hrozného vyrostl strašlivý panovník. První vraždu spáchal, když mu bylo teprve 13 let, a následně proslul nepředvídatelnými výbuchy smrtonosného hněvu.
V roce 1812 Napoleon shromáždil armádu 600 000 mužů z 24 různých národů. Bylo to největší vojsko všech dob. Navzdory všemu, co mu říkali jeho nejbližší poradci, vyrazil na Moskvu pevně rozhodnutý dobýt celé Rusko. Ale o 172 dní později musel ustoupit.
Naachtun je poslední město zlatého věku Mayů. Víme o něm jenom málo. Archeologické výzkumy začaly teprve před pár lety. Výzkumníci, kteří jsou odříznuti od okolního světa uprostřed guatemalského tropického pralesa.
Zažijte středověk na zlínském zámku. V listopadu se na zlínském zámku uskuteční interaktivní výstava Expedice středověk. Otevřeno bude od 1. do 30. listopadu, denně od 8:00 do 18:00.
Jeho vláda byla nejdelší v historii. Jeho současníci si dokonce mysleli, že je skutečně nesmrtelný. Ale v létě roku 1715 Ludvíka XIV. nakonec stihnul jeho osud a zemřel ve věku 76 let v nitru svého architektonického skvostu: zámku Versailles.
Keltové kdysi obývali rozsáhlé území od Španělska, přes Francii, Anglii až po Slovinsko a Malou Asii. Díky novým archeologickým nálezům z poslední doby si o nich a jejich kultuře můžeme udělat mnohem přesnější představu.
Inkové: Vládci mraků (Základy říše). Prima ZOOM - 21. října 2017 ve 22:00. Archeolog dr. Jago Cooper podnikl dlouhou cestu z ekvádorských výšin až na břeh jezera Titicaca a poté z pobřeží Pacifiku až na vrcholy And.
Prima ZOOM - 17. října 2017 ve 20:00 - Skrytý příběh Velké čínské zdi. To, co víme o Velké čínské zdi, se pořád mění. Jak byla Velká čínská zeď postavena? K čemu sloužila? A jak se na ní lidem žilo?
Výstava Podoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty, kterou Národní památkový ústav pořádá ve Šternberském paláci ve spolupráci s Národní galerií v Praze, nabídne návštěvníkům rozsáhlou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty.
Kryštof Kolumbus je objevitelem, který změnil svět. Díky jeho čtyřem výpravám a nespočtu přelomových objevů skončil středověk a začalo období renesance. A přesto byl mužem svíraným z jedné strany vlastní vírou a teologickým učením a z druhé strany geografickými fakty.
ZLÍN - Ve Zlíně se uskuteční druhý ročník rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem! Program připomínající dávné středověké jarmarky proběhne v sobotu 7. října od 10:00 do 17:00 v parku u zlínského zámku.
Toto dokumentární drama zachycuje první okamžiky, kdy se teprve náctiletá Eva Braunová nechala okouzlit nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, pokračuje jejich svatbou a manželstvím a končí společně spáchanou sebevraždou ve vojenském bunkru v podzemí Berlína.
Historička Bettany Hughes vyrazila do Indie po stopě génia starověké filozofie. Buddha žil podobně jako Sokrates a Konfucius v období mezi šestým a pátým stoletím před naším letopočtem. Byla to doba nebývalého intelektuálního rozvoje.
Poznejte pravdu a zbourejte mýty o jedné znejnámějších a nejlegendárnějších panovnic starověku. Kleopatra VII. Filopátor, známá většinou jen pod jménem Kleopatra, byla egyptská královna pocházející z dynastie Ptolemaiovců.