Inkové: Vládci mraků (Základy říše)

Prima ZOOM - 21. října 2017 ve 22:00 - Inkové: Vládci mraků (Základy říše)

Archeolog dr. Jago Cooper podnikl dlouhou cestu z ekvádorských výšin až na břeh jezera Titicaca a poté z pobřeží Pacifiku až na vrcholy And. To všechno proto, aby odhalil bohaté dějiny bájných Inků. Sledujte, jak se těmto Vládcům mraků podařilo pokořit krajinu a zajistit jídlo pro milióny lidí, jak „vyváželi“ svůj jedinečný architektonický styl, ale i to, jak setkání se španělskými dobyvateli vedlo k jejich vlastní zkáze. Dozvíte se, že během budování impozantního impéria Inkové spoléhali spíše na diplomacii než hrubou sílu. Nebo že pád impéria na začátku 16. století uspíšila zničující občanská válka a také několik smrtících epidemií nemocí zavlečených do Jižní Ameriky až z daleké Evropy.

Inkové: Vládci mraků (Základy říše)

Wikipedie - Incká říše:

Incká říše (kečuánsky Tahuantinsuyo, novějším přepisem Tawantinsuyu („Čtyři země“); španělsky Imperio Inca) byl státní útvar v Jižní Americe, rozkládající se v hornatých andských oblastech na území dnešních států Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Bolívie, Chile a Argentiny. Byla to ve své době největší indiánská říše amerického kontinentu. Zanikla v 1. třetině 16. století pod náporem španělských dobyvatelů, vedených conquistadorem Franciskem Pizarrem. Ti využili rozepří ve vládnoucí rodině Inků (z tohoto panovnického titulu je i odvozeno jméno státu) i vážných vnitřních rozporů jejich mnohonárodnostní, kulturně různorodé říše a během jednoho roku ji vojensky rozdrtili – pomohla jim k tomu i nadřazenost evropské výzbroje a taktiky, spolu s působením záměrně do incké populace přivlečených smrtelných nakažlivých nemocí.

Nepatrný zbytek říše pod vládou boční linie Inků vydržel v horách okolo pevnosti Vilcabamba až do roku 1572, kdy byl rovněž dobyt Španěly. Noví koloniální páni systematicky zničili většinu hmotných i duchovních pozůstatků po Incích, kromě mity, systému nucených prací, který ponechali a ještě zpřísnili. Ve vědomí kečujských Indiánů však určité pozitivní povědomí o incké státnosti přetrvalo a bylo znovu oživeno po rozpadu španělské koloniální říše. K odkazu Incké říše se dnes silně hlásí zejména Peru, na jehož území leželo jádro tohoto útvaru a kde žijí i potomci těch, kdo jej založili.

Inkové: Vládci mraků

Inkové: Vládci mraků (Základy říše). Prima ZOOM - 21. října 2017 ve 22:00.


 
 
 
Nastavení fotogalerie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum