Národní památkový ústav ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky pořádá jubilejní 50. ročník mezinárodní konference o archeologii středověku. Letos se bude konat na barokním zámku Valtice od 17. do 23. září 2018.
Prima ZOOM - 25. srpna 2018 ve 22:00 - Pompeje: Nová tajemství, opakování 28. srpna 2018 ve 13:25. O Pompejích už se toho mnoho napovídalo, napsalo i natočilo. Ale i navzdory staletím podrobných výzkumů stále zůstávají tajuplným místem.
Kovová nádoba z hrobky v egyptském Abúsíru před 5000 lety byla vyrobena z materiálu, který se používal v té době v daleké Anatolii (současné Turecko). Čeští vědci jako první dokázali, jak daleko cestovaly kovy na starověkém Předním Východě již ve 3. tisíciletí před naším letopočtem.
Dějiny archeologie jsou plné překvapivých dobrodružství. Od prvních starobylých archeologických výzkumů, až po odvážné výpravy lovců pokladů v 19. století.
Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého a také repliku jeho lopatky a mozkové tkáně, která byla stovky let považována za světcův jazyk.
Christine Bleakley a dr. Michael Scott vzlétli do nebes, aby zjistili, jak si Římané a Britové žili před dvěma tisíci lety. Film Římská Británie ze vzduchu nabízí jedinečný pohled na britskou historii. Londýn postavili Římané. Ze země to možná není tolik poznat, ale ze vzduchu je to více než jasné.
Naachtun je poslední město zlatého věku Mayů. Víme o něm jenom málo. Archeologické výzkumy začaly teprve před pár lety. Výzkumníci, kteří jsou odříznuti od okolního světa uprostřed guatemalského tropického pralesa.
Keltové kdysi obývali rozsáhlé území od Španělska, přes Francii, Anglii až po Slovinsko a Malou Asii. Díky novým archeologickým nálezům z poslední doby si o nich a jejich kultuře můžeme udělat mnohem přesnější představu.
Když roku 1817 vzniklo Františkovo muzeum, byly středem jeho zájmu hlavně obory přírodovědné. Přesto již tehdy získalo darem několik předmětů archeologických, které byly ovšem vystaveny jako „starožitné kuriozity“.
Inkové: Vládci mraků (Základy říše). Prima ZOOM - 21. října 2017 ve 22:00. Archeolog dr. Jago Cooper podnikl dlouhou cestu z ekvádorských výšin až na břeh jezera Titicaca a poté z pobřeží Pacifiku až na vrcholy And.
Přijďte jej v sobotu 21. října od 10:00 do 16:00 hodin oslavit do areálu pražského Karolina, kde se na přípravě bohatého programu podílelo hned několik pražských archeologických institucí.
Prima ZOOM - 14. října 2017 ve 22:00 - Pompeje: Nová tajemství. O Pompejích už se toho mnoho napovídalo, napsalo i natočilo. Ale i navzdory staletím podrobných výzkumů stále zůstávají tajuplným místem. Více než třetina tohoto starověkého antického města je pořád pohřbena a o tom, komu patřila těla obětí, nevíme vůbec nic.
Výstava představí 68 certifikovaných replik soch bojovníků v životní velikosti, 2 sochy koní, zbraně a repliku bojového vozu. Doprovodí ji několik komentovaných prohlídek, přednáška a filmový dokument.
Výstava - archeologické výzkumy na Palackého náměstí v Počátkách. Muzeum Počátky sídlí v budově číslo popisné 27 na Palackého náměstí v Počátkách.
Archeologové z HistoryParku Ledčice se rozhodli využít pro archeoparky netradiční způsob získání financí. Namísto obvyklých dotací zkoušejí crowdfunding.