Čech bude velet ve Francii

21. září 2017 - zdroj tisková zpráva

3e Jubilé Impérial Malmaison Francie

Po ročnících 2012 a 2014 proběhne od 19. do 24. září 2017 třetí ročník kulturní akce nazvané Císařské jubileum, 3e Jubilé Impérial, kterou pořádá město Rueil-Malmaison, předměstí Paříže, proslulé krásným zámkem Malmaison, který v roce 1799 zakoupila Joséphine de Beauharnais, manželka generála Bonaparta. Na akci jsou kromě prezidenta Francie, Macrona, očekáváni členové vlády, parlamentu a mnoho významných zahraničních hostů.

Letos se program inspiruje mj. 210. výročím tylžského míru, kterým po bitvě u Friedlandu skončila válka 4. protifrancouzské koalice a mj. byl také formální tečkou za konfliktem mezi Ruskem a Francií, který kulminoval u Slavkova.

Fotografie: Napoleona ztvární Mark Schneider z Virginie v USA

Účast vojensko-historických jednotek koordinuje Jakub Samek, prezident Středoevropské napoleonské společnosti a viceprezident Projektu Austerlitz.

Hlavní program akce proběhne v sobotu a v neděli 23. a 24. září. V parku Bois-Préau budou umístěny tábory vojensko-historických jednotek. Letošní ročník je dvojnásobný svou kapacitou oproti ročníkům uplynulým a vojáků v napoleonských uniformách, letos kromě francouzských také ruských, pruských a saských, bude na šest stovek, kromě Francie a Belgie přijedou z Itálie, Německa, Ruska, Litvy, Polska, Velké Británie, Nizozemí. A více než sto z České republiky, z řad Středoevropské napoleonské společnosti; podobně jako v letech 2012 a 2014. Pozvání na prestižní akci jsou výsledkem úzké mezinárodní spolupráce, kvalitou našich jednotek a mj. renomé Projektu Austerlitz a jím pořádaných akcí. Napoleona ztvární Mark Schneider z Virginie v USA; akce se účastní jeho prakticky kompletní štáb a také doboví civilisté, kteří vytvářejí s mimořádným osobním nasazením atmosféru císařského dvora.

Austerlitz-02

Na programu jsou ukázky výcviku a manévrů pěchoty, dělostřelectva i jezdectva, přehlídky, inscenované představení podpisu tylžského míru na pontonu uprostřed řeky Němen (pro účely inscenace jezero v parku Saint-Cucufa) a zlatým hřebem pak bude velké defilé po avenue Paul Doumer, jehož se budou účastnit, kromě dobových vojáků a asi stovky koní, také historická či folklorní hudební tělesa z řady zemí Evropy v čele s pěší kapelou Garde Républicaine, která akci dodává mimořádný lesk a prestiž. Další program zahrnuje ukázky dvorského života, koncerty nebo inscenaci křtu Hortensie de Beauharnais.

Pro účastníky je jedním z cílů akce výcvik, pro nějž dává akce i prostor parku Bois-Préau skvělé podmínky (podobně jako třeba zámecký park ve Valticích, kde pořádáme své manévry v dubnu); mimořádný počet účastníků nám dovolí zformovat se neobvyklým způsobem a věnovat se ve větším měřítku prvkům manévrů, které zatím nejsou zcela obvyklé. Zkušenosti se jistě promítnou už do provedení bitevní ukázky pod Santonem, 2. prosince 2017. Na místě budou také probíhat poslední jednání o účasti jednotek na akci Austerlitz 2017.

Projekt Austerlitz je dlouhodobě podporován Jihomoravským krajem a spolupracuje s Agenturou CzechTourism.

Weby pro další informace:

Projekt Austerlitz http://www.austerlitz.org/cz/

3e Jubilé Impérial http://www.jubileimperial.fr

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum